460
1387453

Christian Fallesen

(Danmark)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Christian Fallesen
(Danmark)

skrivbord, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1954.

Profilerad benställning i mahogny, skivan i valnöt med profilerad kant, beslag i mässing, brickmärkt NK R GB 2 - C 30 8 54, höjd 75,5 cm, längd 210 cm, djup 100 cm.

Slitage, smärre skador.

en variant på den här modellen utställd 1947.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1948.
Samt avbildad i Nks arkiv, från utställningen NK-Hantverk 1947