"Stockholm 1", praktskåp, ed. 12/12, utfört av Birger Ekman, Mjölby Intarsia för AB Harry Carlsson Stockholm, 1944.
Stommen fanerad i mahogny, fronten mot Stockholmsmotiv fanerad med flertalet träslag signerad BE, sidor samt bård med reliefdekor, brickmärkt HC-Möbler AB Harry Carlsson Stockholm "Stockholm 1" nr 12, höjd 135 cm, bredd 100 cm, djup 37 cm.
Smärre slitage och märken.
Dokumentation medföljer.