bordslampor 1 par, modell "743", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i teak, fot och ljusarm i mässing, plastsprutade skärmar, märkta ateljé Lyktan Åhus 743, höjd 74 cm.
Smärre slitage och fläckar. Ej funktionstestad.