536
1386100

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Danmark)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
(Danmark)

fåtöljer, "X-chair", ett par, modell "6103", Fritz Hansen, Danmark 1968.

Benställning i laminerad bok med detaljer i mörkt trä, sitsar i flätad rotting, en etikettmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 0868, höjd 73 cm, sitthöjd 41 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpta på Den Permanente, Köpenhamn.