takampel, "Rinceaux", Frankrike 1920-30-tal.
Formpressat klarglas, en ljuspunkt, signerad R. Lalique, diameter 38 cm, total höjd ca 55 cm.
Senare upphängning, elen ej kontrollerad.
Ingemar Dahlbergs samling.
Félix Marcilhac, "René Lalique 1860-1945 maitre-verrier analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné', Les éditions de l'Amateur, Paris 1994. Se katalognummer 2468, sid 674.
Modellen formgiven år 1926.