543
1357366

Danish Modern, fåtöljer, 1 par, 1950-60-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Om Cites
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i solid jakaranda, sits och rygg klädda i svart ylletextil, lös plymå, höjd 79 cm, sitthöjd 41 cm.

Omklädda, ett ben med lagningar, smärre slitage, något blekt trä.

Modellen är snarlik flera av Ib Kofod Larsen och Hans Olsens fåtöljer.