Modern Art + Design 640

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
141Mari Simmulson, sannolikt, skulpturer, skisser, 2 st, Gustavsberg, 1940-tal.Sannolikt Marie Simmulson
586Ed Ruscha, "ICE".Måtten är 31 x 37,5 cm.
589Mimmo Rotella, "Diavolo".Décollage.
603Gösta Adrian-Nilsson, "Sjöslag".Påskrift a tergo med blå krita "Sjöslag" och "400".
653Antoni Clavé, Stadsmotiv.Utförd ca. 1948. Verket kommer inkluderas i Antoni Clavé Archives och ett certifikat utfärdat av Antoni Clavé Archives medföljer.
690Fernand Léger Efter, La mère et l'enfant/Maternité.Observera att reliefens motiv är 'efter' en målning av Léger.
711Arman (Armand Pierre Fernandez), "Shanghai Express".Ny titel, "Shanghai Express". Utförd 1990. Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8005.90.151
715Roberto Matta, "Pomme de Mer".Utförd 1968.
723Erik Olson, Abstrakt komposition.Blandteknik på papp-pannå.
726Gösta Adrian-Nilsson, "Brevet".Korrekt titel "Brevet"
756Fernando Cueto Amorsolo, Pandanggo sa Ilaw (Fandango med ljus).Vi tackar Mrs Sylvia Lazo för verifieringen av detta verk. Ej droit de suite.
758Albert Marquet, "Venise".Uppfodrad duk
769Isaac Grünewald, Sommardag i trädgården.Olja på masonit
794Evert Lundquist, Kvinna på kökssoffa.Utförd 1935. Proveniens: inköpt direkt från konstnären 1944-45.
845Arman (Armand Pierre Fernandez), "Monochrome Accumulation no: 2508".Detta verk är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8009.88.028.
868"Svart stim".I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer.
869"Odeciderade gestalter".I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer.

Utdragna föremål

Nr.
100
568
624

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.