Modern Art + Design 640

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Gunnar G:son Wennerberg, vas, Kosta 1900-1902, Art Nouveau.22 000 SEK
2Gunnar G:son Wennerberg, skål, Kosta, 1900-1902, jugend.13 000 SEK
3Gunnar G:son Wennerberg, vas, Kosta, Art Nouveau.13 000 SEK
4Ferdinand Boberg, /Betzy Ählström, vas, Marqueterie sur verre, Reijmyre, Art Nouveau ca 1901-1905.280 000 SEK
5Betzy Ählström, vas, Reijmyre glasbruk, 1902, Nr 65, Art Nouveau.24 000 SEK
6Edward Hald, skål med fat "Fyrverkeri", Orrefors 1924, modell 248.30 000 SEK
7Simon Gate, praktskål, Orrefors 1926, modell 122, Swedish Grace.Återrop
8Simon Gate, pokal, Swedish Grace, "Sex gracer", Orrefors 1929, modell 154.8 000 SEK
9Simon Gate, & Vicke Lindstrand, brännvinsplunta med propp, Orrefors 1935, modell G1295/ LU154/4.3 500 SEK
10Simon Gate, vas, Orrefors 1938, modell 1654.Återrop
11Sven Erik Skawonius, vas, Kosta 1934.Återrop
12Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1938, nr 218.17 000 SEK
13Edward Hald, vas, fiskgraal, tjockväggig, Orrefors 1939.13 000 SEK
14Edward Hald, vas, "slipgraal", Orrefors 1952.6 000 SEK
15Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors 1937, nr 36.180 000 SEK
16Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors, sannolikt 1937.46 000 SEK
17Edvin Öhrström, vas, "ariel", Orrefors 1954, nr 2127E.75 000 SEK
18Edvin Öhrström, vas, "ariel', Orrefors 1955.30 000 SEK
19Sven Palmqvist, skål "Ravenna", Orrefors 1960 eller 1962.7 800 SEK
20Sven Palmqvist, skål "Ravenna", Orrefors 1963, nr 2209.9 000 SEK
21Sven Palmqvist, vas, "Ravenna", Orrefors 1964.9 000 SEK
22Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1957.7 000 SEK
23Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.44 000 SEK
24Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1972.22 000 SEK
25vas, ariel "ansikten", Orrefors, 1986.Återrop
26Eva Englund, vas "graal", Orrefors 1987.32 000 SEK
27Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989.3 000 SEK
28Bengt Edenfalk, unik skulptur, Kosta Boda.2 500 SEK
29Mona Morales-Schildt, vas "Ventana", Kosta 1950-60-tal.9 000 SEK
30Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1960-tal.16 000 SEK
31Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta glasbruk 1950-60-tal.16 000 SEK
32Edvin Öhrström, skulpturer, 2 st, gjutet glas, Lindshammars Glasbruk, bl a 1986.6 000 SEK
33Ann Wolff, skål, Transjö 1986.19 000 SEK
34Erik Höglund, skulptur/skål, glas, Strömbergshyttan 1990.6 000 SEK
35Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, sannolikt 1980-tal, unik.310 000 SEK
36skulptur, "Head", Kosta Boda, unik.Återrop
37Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Such a scream", Boda 2016.4 500 SEK
38Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Struggle", Boda 2016.4 500 SEK
39Peter Hermansson, vas, graal, mini, "Silver lies" Boda 2016.4 000 SEK
40Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, unik.75 000 SEK
41Bertil Vallien, skulptur, "Head", Kosta Boda, unik.24 000 SEK
42Gunnel Nyman, vas, "Calla", Riihimäen Lasi Oy, Finland 1946.40 000 SEK
43Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor" + 2 karaffiner, Nuutajärvi Notsjö Finland, 1959.38 000 SEK
44Timo Sarpaneva, vas "Claritas", Iittala, Finland 1985.10 000 SEK
45Emile Gallé, vägglampor, ett par, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.42 000 SEK
46Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.16 000 SEK
47Daum, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.10 000 SEK
48Daum, vas "Martelé'", Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.13 000 SEK
49Gabriel Argy-Rousseau, skål, pâte de verre, Frankrike, ca 1927.16 000 SEK
50Joseph Cheret, Almaric Walter, figur, vilande kvinna, pâte de verre, Nancy Frankrike.32 000 SEK
51Amalric Walter & Henri Bergé, skål, pâte de verre, Nancy Frankrike, 1920-tal.9 000 SEK
52Amalric Walter & Henri Bergé, fat, trollslända, pâte de verre, Nancy Frankrike 1920-tal.36 000 SEK
53René Lalique, kylarprydnad "Sirène", Art Deco, Frankrike 1920-30-tal.Återrop
54René Lalique, takampel, "Rinceaux", Frankrike 1920-30-tal.16 000 SEK
55René Lalique, takampel, "Soleil", Frankrike 1920-30-tal.16 000 SEK
56Cristalleries Schneider (Charles & Emile Schneider), pokalglas "Coupe Bijoux", Frankrike 1920-tal.4 000 SEK
57Gio Ponti, & Paolo Venini, kanna, Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.9 500 SEK
58Paolo Venini, vas "Inciso", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.10 000 SEK
59Fulvio Bianconi, skål "a Fasce Ritorte", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.6 500 SEK
60Carlo Scarpa, vas "Tessuto velato", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.12 000 SEK
61Fulvio Bianconi, vas "a Spicchi", Venini Murano, 1950-tal, modell 4316.65 000 SEK
62Fulvio Bianconi, vas "a Doppio Incalmo", Venini, Murano, Italien, modell 4392.9 000 SEK
63ymnighetshorn "Cornucopia", Venini, Murano, Italien 1950-tal, modell 4257.Återrop
64Gio Ponti, kanna och 9 st glas "Canne", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.16 000 SEK
65Riccardo Licata, tillskriven, vas "Incalmo", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.11 000 SEK
66Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, model s191.50 000 SEK
67Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.50 000 SEK
68Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.42 000 SEK
69Alessandro Pianon, skulptur, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.65 000 SEK
70Peter Pelzel, vas, "murrine", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.3 000 SEK
71Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien, 1960-tal.Återrop
72Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, fågel, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.55 000 SEK
73kanna "Oriente", Aureliano Toso, Murano 1950-60-tal.Återrop
74Ercole Barovier, vas, Barovier & Toso, Murano, Italien.8 500 SEK
75Ercole Barovier, vas "Efeso", Barovier & Toso, Murano, Italien 1960-tal.9 500 SEK
76Ercole Barovier, vas, "Sidone", Barovier e Toso, Murano Italen 1950-60-tal.65 000 SEK
77vas "a tessere", Barovier & Toso, Murano Italien 1950-60-tal.Återrop
78Ercole Barovier, fat "Parabolico", Barovier & Toso, Murano Italien 1950-60-tal.22 000 SEK
79Ercole Barovier, skålfat + tre assietter "Tessere ambra", Barovier & Toso Murano Italien 1950-60-tal.12 000 SEK
80skål "Intarsio", Barovier & Toso, Murano, Italien 1960-tal.Återrop
81Ercole Barovier, skål "A spina", Barovier & Toso, Murano, Italien 1950-60-tal.22 000 SEK
82kandelabrar, 2 st, Barovier & Toso, Murano, Italien, 1900-talets mitt.Återrop
83Ercole Barovier, vas "Dorico", Barovier e Toso, Murano Italien 1960-tal.22 000 SEK
84Flavio Poli, vas "a Bollicine", Seguso Vetri D'Arte, Murano, Italien 1940-50-tal.3 000 SEK
85Giulio Radi, vas "Reazione policrome", Ed A.Ve.M, Murano Italien 1950-60-tal.6 000 SEK
86Algot Erikson, vas, Rörstrand, ca 1900, Art Nouveau, porslin.12 000 SEK
87Mela Anderberg, vas, Rörstrand, Art Nouveau, 1900-talets början.14 000 SEK
88Anders & Bess Wissler, vas, ateljé Solklinten, Mariefred, 1931.9 000 SEK
89Anders & Bess Wissler, vas, Ateljé Solklinten, Mariefred 1915.15 000 SEK
90Anders & Bess Wissler, bonbonniere med lock, ateljé Solklinten, Mariefred 1915.12 000 SEK
91Ragnhild Godenius, vas, egen ateljé, Stockholm 1919.5 500 SEK
92Hildur Haggård, vaser, 2 st, 1930-tal.9 000 SEK
93Ewald Dahlskog, vas, Bo Fajans, modell "D42", Bo Fajans 1934-43.Återrop
94Wilhelm Kåge, & Stig Lindberg, vas, Gustavsberg 1938.13 000 SEK
95Wilhelm Kåge, vas, Gustavsbergs studio 1942.8 500 SEK
96Wilhelm Kåge, vas och skål, "Cintra", Gustavsberg samt Gustavsbergs Studio, 1930-40-tal.8 500 SEK
97Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal.13 000 SEK
98Wilhelm Kåge, figurin, drake, Gustavsberg 1940-50-tal.40 000 SEK
99Wilhelm Kåge, skulptur, drakvalp, Gustavsberg 1940-50-tal.13 000 SEK
101Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsberg Studio 1953.115 000 SEK