Modern Art + Design 640

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
301Berit Koenig, matta, "Tjuven i Bagdad, gul", rölakan, ca 238,5 x 177 cm, signerad SH BK.12 000 SEK
302Matta, rölakan, ca 237 x 145 cm, signerad VJ, Sverige.4 000 SEK
303Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, 322,5 x 205,5 cm, signerad AB MMF BN.210 000 SEK
304Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 255 x 188 cm, signerad JJ E.16 000 SEK
305Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 245 x 177 cm, signerad AB MMF BN.80 000 SEK
306Brita Grahn, matta, rölakan, ca 311 x 214 cm, signerad Brita Grahn.40 000 SEK
307Märta Måås-Fjetterström, matta, "Effsingen", rölakan, ca 248 x 157 cm, signerad AB MMF.Återrop
308Matta, rölakan, ca 304 x 201,5 cm, signerad B (Bohusslöjd).24 000 SEK
309Barbro Nilsson, matta, "Krabban, grå", flossa, ca 256 x 190 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
310Judith Johansson, matta, "Gång", rölakan, ca 237,5 x 168 cm, signerad JJ.12 000 SEK
311Barbro Nilsson, matta, "Bankrabatten brun". flossa, ca 205,5 x 202 cm. Signerad AB MMF BN.70 000 SEK
312Agda Österberg, matta, "Björtins matta", rölakan, ca 237 x 159-165 cm, osignerad.28 000 SEK
313Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 300 x 202,5 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
314Ingrid Dessau, matta, "Vintergäck", rölakan, ca 247,5 x 143,5 cm, osignerad.Återrop
315matta, rölakan, ca 244 x 170 cm, signerad HJ KH.Återrop
316Barbro Nilsson, matta, "Tånga blå", gobelängteknik, ca 243,5 x 173 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
317Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 140,5 x 89,5 cm, signerad AB MMF BN.20 000 SEK
318Judith Johansson, Matta, "Östertälje" rölakan, ca 306 x 202 cm, signerad JJ.34 000 SEK
319Edna Martin, matta, ”Oktandria”, rölakan, ca 303,5 x 197 cm signerad SH (Svensk hemslöjd).38 000 SEK
320Barbro Nilsson, matta, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 230 x 198 cm, signerad AB MMF BN.105 000 SEK
321Britta Rendahl-Ljusterdal, matta, "Tarfala", rölakan, ca 300,5 x 201 cm signerad BR.17 000 SEK
322Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 243,5 x 142 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
323Kerstin Person, matta, "Butterfly" rölakan, ca 241,5 x 170,5 cm, signerad KP.18 000 SEK
324Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 144,5 x 108 cm, signerad AB MMF BN.34 000 SEK
325Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 216,5 x 148 cm. Signerad ILSE AG S.16 000 SEK
326Barbro Nilsson, matta, "Enbär", gobelängteknik, ca 143 x 107 cm, signerad AB MMF BN.13 000 SEK
327Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman grå", gobelängteknik, ca 282,5 x 216 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
328Barbro Nilsson, matta "Blåbär mörk", gobelängteknik, ca 221 x 150,5 cm, signerad AB MMF BN.24 000 SEK
329Monika Bertilsson, gallerimatta, rölakan, ca 200 x 89 cm, signerad AÖ MB, Tre Bäckar i Varnhem.14 000 SEK
330Barbro Nilsson, matta, "Rödlock", rya, ca 218,5 x 154 cm, signerad AB MMF BN.18 000 SEK
331Ingrid Dessau, gallerimatta, "Stensöta", rölakan, ca 292 x 82 cm. Signerad KLH TF MP ID.26 000 SEK
332Marianne Richter, gallerimatta, "Fjädern, lila", rya, ca 280 x 122 cm. Signerad AB MMF MR.18 000 SEK
333Marianne Richter, Matta, "Fjädern, grön", rya, ca 225 x 133 cm. Signerad AB MMF MR.20 000 SEK
334Marianne Richter, matta, "Blommig rya", rya, ca 176,5 x 130 cm, signerad AB MMF MR.22 000 SEK
335matta, rölakan, ca 219,5 x 148 cm, Signerad KLH IK.Återrop
336Barbro Sprinchorn, matta, "Advokaten", rölakan, ca 119 x 90,5 cm, signerad AB MMF BS.28 000 SEK
337Berit Koenig, matta, "Påfågelsmattan", rya, ca 360 x 245 cm, Svensk Hemslöjd, osignerad.50 000 SEK
338Ingrid Dessau, och Berit Woelfer, matta "Sida", handtuftad, ca 372 x 257 cm, Kasthall.22 000 SEK
339Alice Nordin, bordslampa, "Lifvets träd", Herman Bergmans gjuteri, 1900-talets början.32 000 SEK
340Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, ca 1900, brons.32 000 SEK
341Sven August Adolf Jonsson, bordslampa, Art Nouveau, AB Förenade Konstgjuterierna, Stockholm ca 1900.Återrop
342Hugo Elmqvist, skulptur, "Bläckfisken", ca 1900.6 500 SEK
343Hugo Elmqvist, vas, patinerad brons, jugend.26 000 SEK
344Hugo Elmqvist, & Elsa Kock, vas, patinerad brons, Stockholm, jugend.7 500 SEK
345Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.50 000 SEK
346Ernst Spolén, praktskåp, formgivet som förslag till Gyllene Salen, Stockholms Stadshus 1916-19, sannolikt utfört av Hjalmar Jackson.46 000 SEK
347Elis Bergh, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal.14 000 SEK
348Rolf Engströmer, tillskrivna, kandelabrar, ett par, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, Sverige 1930-tal.6 500 SEK
349Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace 1928.16 000 SEK
350Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 2 stolar, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29.105 000 SEK
351Carl Hörvik, byrå, "Barbro", för Jubileumsutställningen i Göteborg 1923, Nordiska Kompaniet 1928.24 000 SEK
352Swedish Grace, spegel, snickarmästare Hjalmar Wikström, 1930-tal.Återrop
353Axel Einar Hjorth, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-30-tal.50 000 SEK
354Folke Bensow, parkbänkar, ett par "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns bruk.95 000 SEK
355Ivar Johnsson, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace.36 000 SEK
356Carl Malmsten, tillskrivet, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, ca 1925, Swedish Grace, arkitekt Ivar Tengboms eget exemplar.150 000 SEK
357Anna Petrus, & Estrid Ericson, skål med hänklar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.17 000 SEK
358Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.55 000 SEK
359Anna Petrus, ett par. "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.32 000 SEK
360Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.30 000 SEK
361Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929.Återrop
362Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.36 000 SEK
363Axel Einar Hjorth, taburett, Nordiska Kompaniet 12 maj 1928 för Världsutställningen i Barcelona 1929.250 000 SEK
364Axel Einar Hjorth, byrå, Nordiska Kompaniet 1928, utställd på Världsutställningen i Barcelona 1929. Alva & Gunnar Myrdals samling.320 000 SEK
365Bell & Howell "Autoload", projektor med fodral, U.S.A. Alva & Gunnar Myrdals samling.Återrop
366Uno Åhrén, bord, modellnummer 743, med tennskiva av Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn, ca 1930. Alva & Gunnar Myrdals samling.260 000 SEK
367Björn Trägårdh, fåtölj modellnummer 266, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal. Alva & Gunnar Myrdals samling.90 000 SEK
368Björn Trägårdh, såsskål på fat, Firma Svenskt Tenn 1930, 1932. Alva & Gunnar Myrdals samling.13 000 SEK
369Nils Fougstedt, tekanna samt såsskål med fat, Firma Svenskt Tenn 1932, 1949. Alva & Gunnar Myrdals samling.Återrop
370Firma Svenskt Tenn, glasunderlägg, 10 stycken, 1934 (2 st) och 1946. Alva & Gunnar Myrdals samling.3 500 SEK
371Russel Wright, skål "Oceana", USA. Alva & Gunnar Myrdals samling.13 000 SEK
372Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal, modell nr 635. Alva & Gunnar Myrdals samling.16 000 SEK
373Josef Frank, teservis, tre delar Firma Svenskt Tenn, 1946-48. Alva & Gunnar Myrdals samling.2 000 SEK
374Mary Wollstonecraft "Letters written during a short residence in Sweden, Norway, Denmark". Alva & Gunnar Myrdals samling.Återrop
375Karott med lock, 2 stycken, pläter, England. Alva & Gunnar Myrdals samling.900 SEK
376Bordslampa, glas, sannolikt 1950-tal. Alva & Gunnar Myrdals samling.2 600 SEK
377Sköljskålar, 6 stycken, Indien, silver, ostämplade. Alva & Gunnar Myrdals samling.2 000 SEK
378Bordslampa, Kashmir Indien, 1900-talets mitt. Lampan gåva från Indira Gandhi till Alva Myrdal, visitkort medföljer.5 000 SEK
379Aftonväskor, 2 stycken, 1900-talets mitt. Alva & Gunnar Myrdals samling.1 400 SEK
380Alvar Aalto, fåtölj, modell 403, för O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland 1900-talets mitt. Alva & Gunnar Myrdals samling.8 000 SEK
381Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1932.260 000 SEK
382Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931-32.180 000 SEK
383Skåp, "Sportstugemodell", Sverige 1930-tal.36 000 SEK
384Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet, 1931, kakelskivor av Edgar Böckman, Swedish Grace.155 000 SEK
385Axel Einar Hjorth, sideboard, variant av modell "Borgen", Nordiska Kompaniet 1930-tal, Swedish Grace.Återrop
386Axel Einar Hjorth, bord, variant av modell "Borgen" Nordiska Kompaniet, 1930-tal, Swedish Grace.42 000 SEK
387vägglampetter, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal.Återrop
388Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.19 000 SEK
389Axel Einar Hjorth, sannolikt, hörnsoffa, Nordiska Kompaniet 1930-tal.20 000 SEK
390Axel Einar Hjorth, karmstol, "Östanå", Swedish Grace, Nordiska Kompaniet 1930.4 000 SEK
391Elis Bergh, taklampa, Kosta glasbruk, modellen visad på Stockholmsutställningen 1930.12 000 SEK
392Carl Milles, ljusstakar, 2 st, Herman Bergman AB, Stockholm 1927 och 1930.22 000 SEK
393Axel Einar Hjorth, stol "Funkis", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, modellen ritad till Stockholmsutställningen 1930.20 000 SEK
394Axel Einar Hjorth, stol "Funkis", Nordiska Kompaniet, 1930-tal, modellen ritad till Stockholmsutställningen 1930.12 000 SEK
395Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.20 000 SEK
396Greta Magnusson Grossman, sideboard, Firma Studio, Stockholm ca 1935.90 000 SEK
397Greta Magnusson Grossman, soffa, Firma Studio, Stockholm 1930-tal.65 000 SEK
398Greta Magnusson Grossman, soffbord, Firma Studio, Stockholm, 1930-tal.22 000 SEK
399Swedish Modern, sideboard / rumsavdelare, 1930-40-tal.Återrop
400Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.34 000 SEK