232
1371924

Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykrom pastoral scen med träd, blommor och herdinna spelande flöjt för två får. Inskriptioner: "Pastorum Carmina Ludo" och "La Poesie Pastorale". Bård med blommor och i hörnen krona. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, konserverad, lagningar, kompletteringar, skador. Bården möjligen från en annan samtida tapet.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.