235
1397987

Matta, Savonnerieteknik, ca 560 x 429 cm, Louis XVI stil, Frankrike.

Utropspris
375 000 - 400 000 SEK
33 100 - 35 300 EUR
34 500 - 36 800 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong med fascesstav, ymnighetshorn, lagerkransar. Smal mörkblå huvudbård med bandfläta kärvar och porträtt medaljonger.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar.

Proveniens

Privat Europeisk samling, förvärvad på auktion under 1950-talet. I nuvarande ägares ägo sedan år 2000.