Benvit botten med stort polykromt mönster av europeiserande gestalter ur Nizami Ganjavis “Shirin och Farhad". Scenerna är indelade i fyra sektioner där vi bland annat ser "Khosrow Parviz upptäcker den badande Shirin" och "Khosrow våldgästar hos bonden". Benvit huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck, baksidan med obetydliga malskador,