276
1398145

Matta, semiantik Kirman Laver, ca 524 x 344 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Polykromt trädgårdsmönster med landskapsscener med blommande träd. Kanalerna med kartuscher med skrift. Bred benvit huvudbård med växtranka.

Ställvis något blekt. Något slitage, smärre fläckar, obetydliga lagningar.