1395430

Byrå, tillskriven Etienne Doirat (ebenist i Paris 1670-1732) Frankrike, Régence.

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 540 - 6 980 EUR
6 840 - 7 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt och mahogny. Med tre lådor. Dekor med geometriska mönster. Rika belag i förgylld mässing. Dekor med maskaroner. Längd 118, bredd 63, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

A very comparable commode at the Cháteau d`Aulteribe in Dôme. The castle is today in possession of the French state and the commode has the inventory number AUL 1954001114.