427
1401382

Garnityr bestående av en tiara, en collier, en brosch och ett par örhängen i orginaletui, 1800-tal

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
580 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

guld och silver med pärlor och rosenslipade diamanter, tiara höjd ca 25 - 30 mm, totalvikt 56 g (kam saknas), collier bredd ca 5 - 13 mm, längd med lås ca 44.5 cm, totalvikt 42 g, mått brosch 25 X 60 mm, totalvikt 22 g, mått örhängen 12 X 35 mm, totalvikt 7 g. Krok örhänge med fransk årsstämpel för 1809 - 1838, tiara och brosch med fransk stämpel för Paris i bruk från 1809.

Tilläggslista

Preliminärt exportförbud

Proveniens

Johanna Kempe (1818-1909) som fått garnityret av sin mor Friederika Wallis, möjligen inköpt av dennas make Albrecht Baltzar Wallis i Paris. Därefter i arv till Friederika Wallis dotterdotter Ebba von Eckermann née von Hallwyl som var dotter till Wilhelmina von Hallwyl och stridbar kvinnosakspolitiker. Därefter i arv på kvinnosidan.

Preliminärt exportförbud