555
1369748

Lorens Pasch d ä, hans krets

(Sverige, 1702-1766)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d ä, hans krets
(Sverige, 1702-1766)

"Claus Filip von Schwerin" (1689-1748) & makan "Mariana Johanna Burensköld" (1694-1774)

Duk, vardera 66 x 52 cm. Förgyllda gustavianska ramar.

Proveniens

Tidigare i de Burensköldska samlingarna på Borkhult, Östergötland. ("Burensköldska fideikommisset"), därefter i arv.