1341141

Byråer, ett par, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Rokoko.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 500 EUR
18 400 - 27 600 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med valnöt, plommon och amarant. Svängd bukig form. Tre lådor. Inläggningar i rutfaner och fält. Beslag av förgylld brons. Skivor av brun kalksten. Signerade "INB" på lådkanten. Längd 69, bredd 45, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.