Kan inte nå servern
652
1386821

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
177 000 - 265 000 EUR
184 000 - 276 000 USD
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Suzanne på förstubron"

Signerad C.L i cirkel och daterad 1910. Akvarell 51 x 73,5 cm.

Proveniens

Suzanne och Petrus Ranström, Älfkarleby.
Därefter deras son Tage Ranström.
Åmells konsthandel, Stockholm.
Privat samling, förvärvad från ovanstående.

Utställningar

Berlin, 1910 (enligt Ulwa Neergaard).
Helsingfors och Åbo, Carl Larsson-utställningar, 1913, kat. nr. 70.
Charlottenborg, Köpenhamn, ”Svenska Konstutställningen”, november-december 1916, kat. nr. 443.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Carl Larsson. Minnesutställning”, mars-april 1920, kat. nr. 240.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Carl Larsson – 100 år, Minnesutställning”, 1953, kat. nr. 320.
Lunds Konsthall, ”Carl Larsson”, 1970‑71, kat. nr. 94.
Göteborgs konstmuseum, ”Carl Larsson”, april 1971, kat. nr. 89.
Amos Anderssons Konstmuseum, Helsingfors, ”Carl Larsson”, oktober 1981-januari 1982, kat. nr. 64.
The Brooklyn Museum, New York, ”Carl Larsson”, november 1982-januari 1983, kat. nr. 47.
Blaafarvevaerket, Modum, Norge, ”Sommaren med Carl Larsson”, 1989, kat. nr. 68.
Århus Art Museum, Århus, Danmark, ”Julen med Carl Larsson”, november 1989-januari 1990.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Carl Larsson”, februari-maj 1992, kat. nr. 99.
Göteborgs konstmuseum, ”Carl Larsson”, juni–september 1992, kat. nr. 99.
Yamato Transport Co. LTD, Fine arts Division, Japan, ”Exhibit Carl Larsson”, 1994, kat. nr. 49.
Victoria and Albert Museum, London, ”Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish Style”, oktober 1997-januari 1998, kat. nr. 104.
Tikanojas konsthem, Vasa, Finland, 2003.
Bergen Konstmuseum Norge, 2005.
Kunsthalle der Hypo Kulturstiftung, München, 2006.

Litteratur

Hans-Curt Köster, Carl Larssons värld/The world of Carl Larsson, 1982, avbildad i färg, s. 144.
Torsten Gunnarsson (red.), Carl Larsson, 1992, omnämnd och avbildad i färg, s. 53.
Michael Snodin & Elisabet Stavenow-Hidemark, Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish style, 1997, omnämnd och avbildad i färg, s. 41.
Ulwa Neergaard, Carl Larsson: signerat med pensel och penna, 1999, avbildad i färg s. 453, samt listad och beskriven i verksförteckningen, s. 128 som kat. nr 1372.

Övrig information

Det aktuella katalognumret har något otroligt vilsamt och stillsamt över sig. Vi ser (knappt) konstnärens dotter Susannes huvud sticka upp bakom förstukvistens röda plank och dörren in till huset står på glänt. Akvarellens komposition är djärv och spännande för betraktaren då det inte finns ett centralperspektiv så långt ögat når och här är modellen inte i fokus. Istället är ingången till huset förpassad till utkanten av motivet och fokus för betraktaren ligger snarare på rabattens blomsterprakt än modellen. På senare tid har Karin Larssons arbete med trädgården vid Lilla Hyttnäs uppmärksammats och prisats för sin nyskapande och moderna komposition. Den visar på Karin Larssons känsla för färg och form även utanför hemmet och trädgården var en viktig plats för de nya arts och crafts-ideal som paret Larsson vurmade för. ”Susanne på förstubron” visar krasse, fuschia och den ståtliga Afrikas blå lilja vilka samsas framför Lilla Hyttnäs.
Det föreliggande katalognumret har ställts ut vid ett flertal viktiga utställningar över Carl Larssons konst redan från samma år den målades 1910. Det var dottern Suzanne som ägde den fram till sin död då den ärvdes av hennes son Ture Ranström.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer