710
1389722

Anders Lundqvist

(Sverige, 1803-1853)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Anders Lundqvist
(Sverige, 1803-1853)

”En gumma som spår en flicka sina tilkommande öden”.

Signerad A. Lundqvist. Duk 63 x 74 cm. Samtida ram.

Proveniens

Österbysamlingen, Uppland.
Målningen köptes 1845 av Per Adolf Tamm (1774-1856) vid Konstakademiens utställning 1845 och ingick sedermera i hans konstsamling på Österby bruk.

Konstakademien, Stockholm, 1845, kat nr 68.

Emil Hultman, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887”, 1935, sid 199.
Claës Tamm, Österbysamlingen - ”en rätt artig samling af målningar”, 2008, kat nr 37, sid 130-131, avbildad helsida i färg sid 131.