720
1398474

Lucas Cranach d.ä., hans efterföljd

(Tyskland, 1472-1553)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Tyskland, 1472-1553)

Madonnan med barnet

Bär monogramsignering och daterad 1536. Pannå 62 x 41 cm. Äldre ram.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Max J. Friedländer & Jacob Rosenberg, "The paintings of Lucas Cranach", 1978, jfr kat nr 224-229.
Jfr Sale Bonhams, London, 7 juli, 1999, kat nr 87. ("Madonna and Child", 1536). (Pannå 58,5 x 37,5 cm)