731
1371983

Albrecht Dürer

(Tyskland, 1471-1528)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Albrecht Dürer
(Tyskland, 1471-1528)

"Das Meerwunder (The sea monster)"

Kopparstick ca 1498. 25 x 18,5 cm.

Proveniens

Dowdeswell & Dowdeswell Gallery, New York, stämplad a tergo.
Craddock & Barnard, London.
Bukowski Auktioner, auktion 548, maj 2008, kat nr 568.
Privat samling, Sverige (inköpt på ovanstående auktion).

Meder 66, Bartsch 71.