745
1018780

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Bäcken"

Signerad C.F. Hill. Utförd 1874-75. Olja på uppfodrad duk 80 x 52 cm.

Proveniens

Direktör Hugo Sjöbergs samlingar, Malmö; Beijers Auktioner, Stockholm, auktion 14, "Beijers Klassiska Höstauktion", 19 november 1986, kat nr 64; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Malmö Museum, "Carl Fredrik Hill. Retrospektiv utställning", 1933, kat nr 40 (under titeln "Skogsinteriör. Fontainebleau"); Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911)", februari 1943, kat nr 35; Föreningen Malmö Konsthall, Malmö rådhus, "Carl Fredrik Hill (1849-1911)", mars 1943, kat nr 29; Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Fredrik Hill 1849-1911", september - oktober 1949, kat nr 34; Malmö Konsthall, "Carl Fredrik Hill", 10 april - 7 juni 1976, kat nr 10.

Adolf Anderberg, "Carl Fredrik Hill. Hans liv och hans verk. Del I", 1926, avbildad sid. 63; "Konst i svenska hem", vol. 4, upptagen sid 202 under samling 288: "Direktör Hugo Sjöberg, Erikslustvägen 15, Malmö"( under titeln "Skogsbäcken"); Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945, omnämnd sid. 212-213 samt upptagen i katalogen under "Kap. IX Carl Fredrik Hill", sid. 340; Adolf Anderberg, "Carl Hill. Hans liv och hans konst", 1951, upptagen i katalogdelen under avdelningen "Franska motiv. I Barbizon och Fontainebleau: Sommaren och hösten 1874 samt april månad 1875", sid. 305, omnämnd sid 202 samt avbildad helsida Pl. 32.

Carl Fredrik Hill reste till Frankrike senhösten 1873 för att slå sig fram i den internationella konstvärlden. Från sin ateljé i Paris tog han tåget till en rad platser i stadens omgivningar för att hitta motiv. Sten Åke Nilsson (professor emeritus i konstvetenskap, Lunds universitet) skriver om den aktuella perioden:

"En miljö som han under de första åren gärna sökte sig till var Barbizon, och härifrån kommer en rad fina landskapsstudier i blyerts och kol. [...] I sitt motivval anknöt Hill till sin stora förebild Camile Corot. Då Corot avlidit våren 1875 anordnades en omfattande minnesutställning av hans verk, och Hill stannade i Paris för att se denna innan han reste hem till Sverige för sommaren. När han återkom på hösten bytte han till sig flera verk ur Corots kvarlåtenskap, ett tydligt tecken på hans nära relation till den franske mästaren".

Corots betydelse för Hill har tidigare påtalats av ett antal konsthistoriker, däribland Hills store levnadstecknare Adolf Anderberg vilken skriver följande i "Carl Hill. Hans liv och konst", 1951:

"Den stora, avgörande upplevelsen för Hill blev dock mötet med Corots konst. Inför hans målningar löstes de dolda krafterna hos den unge svensken. Fjällen föll från hans ögon. Han hade trätt inför en stor mästares trollkrets. Corot hade enligt hans mening väckt till liv en ny riktning inom konsten".

Vid ett tillfälle stötte Hill på Corot när de bägge besökte samma auktionsvisning i Hôtel Drouot. Den franske mästaren gick omkring och såg, med vänliga ögon, på de utställda målningarna. Om konstverken ej var alltför dåliga fick de alltid betyget "très bon". 1874 skrev Hill: "Han såg ut som en beskedlig lantbo, men en röd ros utmärkte, att han var storkommendör av Hederslegionen. Corot har upptäckt en ny värld, ty han har upptäckt ett nytt sätt att se den gamla". För Hill skulle Corot komma att förbli den store föregångsmannen på landskapsmåleriets område.

Corots inflytande framstår tydligt vid betraktandet av de målningar Hill utförde 1874-75. Härtill kommer givetvis de direkta impulser Hill erhöll från Munkácsy, Paál och Liebermann vilka även de var verksamma i kretsen av Barbizon-konstnärer vid den här tiden.

I ett flertal av Hills kompositioner från perioden kretsar mycket kring studiet av atmosfären och av lövverket, vilket försmälter i någon ljust skimrande himmel. Viggo Loos skriver i "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945: "Det är i allmänhet gläntorna i Fontainebleauskogen, som varit inspirerande, och trädens lummighet fylla nästan bildytan. I andra dominera den djupt stämda färgen och motsättningen mellan ljus och skugga. Trädgrupperna liksom omsluta motivet, ljuset dallrar blekt mellan dem och under dem mörkna skuggorna".

Om det aktuella motivet skriver Loos mer specifikt:

"Det mjukt måleriska anslaget lägger i dagen konstnärens frihet och behärskning av uttrycksmedlen. Det mjukt måleriska föredraget återkommer i 'Bäcken'. Genom lövverket silar det milda ljuset, bäcken ligger i den svala skuggan och i grönskan finnas några bruna stänk".

Konstnär