791
1378662

Takryttare, keramik. Kina, Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dignitär ridandes häst, glaserad i färgerna grönt, gult och svart. Höjd 42 cm. Monterad på träsockel. Höjd med träsockel 46 cm.

Lagningar.

Proveniens

The Collection of Ivan Traugott (1871-1952) Marked with inventory number (I.T. 1386). Thence by descent. Traugott was a Swedish businessman and important art collector. A large part of his collections can be seen today at Nationalmuseum and East Asian Museum in Stockholm.