793
1378666

Kannor, två stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor i underglasyrblått med motiv av blommor respektive drakar bland moln. Den större kannan efter arkaisk bronsmodell, den mindre efter europeisk silvermodell. Mindre kanna med senare holländsk silvermontering vid locket samt tecken för 'Zhen wan' eller 'Precious trinket' i botten. Höjd 15,5-19,5 cm.

Slitage. Repor. Senare silvermontering. Mindre kanna med tillverkningssprickor och glasyrnagg.

Proveniens

The Collection of Ivan Traugott (1871-1952). (I.T. 963 / 2475). Marked with inventory number. Thence by descent. Traugott was a Swedish businessman and important art collector. A large part of his collections can be seen today at Nationalmuseum and East Asian Museum in Stockholm.