796
1378660

Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynatin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekorerade i famille verte färger med motiv av lyckobringande antikviteter. Spegeln med figurscen i trädgård med antikviteter. Diameter 22,5 cm.

Slitage. Bränningsdefekter.

Proveniens

The Collection of Ivan Traugott (1871-1952). Marked with invenotory no. 2347. Thence by descent. Traugott was a Swedish businessman and important art collector. A large part of his collections can be seen today at Nationalmuseum and East Asian Museum in Stockholm.