797
1378665

Ljusstakar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

I form av män hållandes brickor över huvudet med ljuspipor i gult. Rikt bemålade med emaljfärger i famille rose. Höjd 23,5 cm.

En med lagningar vid ljushållaren. Nagg. Bränningsspricka.

Proveniens

The Collection of Ivan Traugott (1871-1952). Marked with inventory no (I.T. 748 A/B). Thence by descent.
Traugott was a Swedish businessman and important art collector. A large part of his collections can be seen today at Nationalmuseum and East Asian Museum in Stockholm.

Purchased at Pergamenter, Berlin 1917.