Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.22 000 SEK
2Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.Återrop
3Skrivskåp, Sverige 1700-talets första del, Senbarock.Återrop
4Byrå, tillskriven Etienne Doirat (ebenist i Paris 1670-1732) Frankrike, Régence.Återrop
5Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.40 000 SEK
6Byråer, ett par, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Rokoko.160 000 SEK
7Hörnskåp, ett par, av François Gaspard Teuné (mästare i Paris från 1766), Louis XVI.Återrop
8Sekretär, tillskriven Johan Åbrandt (Stockholm 1749-1773), Rokoko.17 000 SEK
9Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
10Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.60 000 SEK
11Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.Återrop
12Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
13Byrå, av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko.32 000 SEK
14Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.26 000 SEK
15Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.17 000 SEK
16Rullklaffsekretär, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777), Louis XVI.Återrop
17Byrå, tillskriven Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.26 000 SEK
18Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.75 000 SEK
19Byrå, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk.36 000 SEK
20Skåp med lådor, Stockholmsarbete signerat Gren 1803, Sengustavianskt.13 000 SEK
21Stenbord, Skåne, 1800-tal.80 000 SEK
22Stenbord, Sverige 1700-tal, Barock.105 000 SEK
23Biblioteksbord, 1800-talets mitt.34 000 SEK
24Bord, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), signerat och daterat 1781, Gustavianskt.3 000 000 SEK
25Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt.15 000 SEK
26Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt.15 000 SEK
27Bord, av Gottlieb Iwersson ( mästare i Stockholm 1778 - 1813 ) ej signerat, Gustavianskt.Återrop
28Brickbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt.32 000 SEK
29Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt.40 000 SEK
30Brickbord, 1700-taltets slut, Sengustavianskt.15 000 SEK
31Bord, av Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt.15 000 SEK
32Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt.20 000 SEK
33Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.24 000 SEK
34Bord, 1800-tal, Empirestil.Återrop
35Sideboard, s.k. Console desserte, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777), Louis XVI.75 000 SEK
36Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.32 000 SEK
37Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.38 000 SEK
38Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.40 000 SEK
39Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.Återrop
40Konsolbord, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Sengustavianskt.Återrop
41Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.30 000 SEK
42Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.20 000 SEK
43Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första hälft, Empire.12 000 SEK
44Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire.14 000 SEK
45Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire.32 000 SEK
46Blombord, jardinièrer, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.48 000 SEK
47Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.24 000 SEK
48Bankettsoffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.42 000 SEK
49Bankettsoffa, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.8 000 SEK
50Karmstolar, sex stycken, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV. (Soffa 1800-tal medföljer).90 000 SEK
51Karmstolar, ett par, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
52Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.13 000 SEK
53Karmstol, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.5 000 SEK
54Karmstol, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.9 000 SEK
55Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.9 600 SEK
56Karmstolar, ett par, av av Melchior Lundberg (Stockholm 1775-1812), Gustavianska.12 000 SEK
57Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Sengustavianska.16 000 SEK
58Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
59Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
60Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.20 000 SEK
61Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.24 000 SEK
62Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.18 000 SEK
63Karmstolar, ett par, Nils Christian Saltons art (mästare i Stockholm 1817-29), 1800-talets första hälft.Återrop
64Karmstol av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk.8 000 SEK
65Karmstol, 1700-talets slut, Sengustaviansk.8 000 SEK
66Stolar, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
67Stolar, åtta stycken, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko.16 000 SEK
68Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko.42 000 SEK
69Stolar, tolv stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.90 000 SEK
70Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
70AStolar, sex stycken, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska.32 000 SEK
71Taburetter, fyra stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.38 000 SEK
72Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.7 000 SEK
73Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.4 000 SEK
74Taburetter ett par, Frankrike ca år 1800, Directoire.20 000 SEK
75Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil.17 000 SEK
76Spegel, 1700-talets första del, norra Europa, Barock.22 000 SEK
77Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.60 000 SEK
78Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.40 000 SEK
79Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.25 000 SEK
80Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.32 000 SEK
81Spegel av Erhardt Göbel 1757 (spegelmakare i Stockholm 1744-64), Rokoko.Återrop
82Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.16 000 SEK
83Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.10 000 SEK
84Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, Gustaviansk.40 000 SEK
85Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk.6 000 SEK
86Spegel, av Georg Lindberg (verksam i Stockholm 1791-1804), Sengustaviansk.11 000 SEK
87Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.10 000 SEK
88Spegel, 1800-talets första del, Empire.Återrop
89Spegellampetter, ett par, Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), Senbarock.38 000 SEK
90Ljusplåtar fyra stycken, för ett ljus, Sverige ca 1690-1700, Barock.Återrop
91Spegellampetter, för fyra ljus, ett par, Venedig ca 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati.30 000 SEK
92Spegellampetter, ett par, för två ljus vardera, ca år 1800, Gustavianska.50 000 SEK
93Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete i s.k. Haga-modell, Gustaviansk.90 000 SEK
94Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.46 000 SEK
95Ljuskrona, för nio ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.Återrop
96Ljuskrona, för fyra ljus, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm ca 1769-1811) daterad 1/12 1795, Gustaviansk.155 000 SEK
97Ljuskrona, för sex ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.26 000 SEK
99Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.75 000 SEK
100Ampel, för sex ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.32 000 SEK