Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
898Skålar, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).3 000 SEK
899Skrivschatull, s.k. Suzuribako i lack. Japan, Edo perioden, sent 1600-tal/tidigt 1700-tal.50 000 SEK
900Miniatyrkista s.k. Karabitsu, lack. Japan, Meiji perioden, sent 1800-tal.Återrop
901Inro, tre delar, lack. Edo perioden, Japan, signerad Yanagawa Naotsune, Kajikawa saku och med sigill Ei.Återrop
902Kabinettskåp, svart lack. Japan, Edo perioden, 1600-tal.32 000 SEK
903Japansk sexdelad vikskärm, Edo perioden (1603-1868).26 000 SEK
904Skålfat, porslin. Japan, Kakiemon, Edo perioden (1603-1868).9 500 SEK
905Fat, fem stycken, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).4 000 SEK
906Skål, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).2 000 SEK
907Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912).4 500 SEK
908Fat, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).5 000 SEK
909Assietter, fem stycken, porslin. Japan, Edo (1603-1868).3 500 SEK
910Skål, stengods. Takatori-typ, Japan, 1900-tal. Med sigillmärke.7 000 SEK
911Fyrfat, brons. Japan, Edo (1603-1868).9 500 SEK
912Toiletteupsättning, 10 delar, silver. Japan, Miyamoto Shoka, Tokyo, tidigt 1900-tal.Återrop
913Böcker, fyra band. Voyage de C.P. Thunberg au Japon, Paris, 1796.15 000 SEK
914Okänd konstnär, diptyk, del av Makimono. Japan, Edo (1603-1868).6 500 SEK
915Rullmålning, färg och tusch på siden lagd på papper, okänd konstnär, sen Ming/tidigt Qingdynasti.24 000 SEK
916Matta, antik Beijing, ca 540 x 311 cm.55 000 SEK
917Pall/bord, trä. Kina, Qingdynastin.2 000 SEK
918Altarbord, hardwood. Kina, sen Qingdynasti.8 000 SEK
919Stolar, ett par, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. Sigillmärke bak i ryggen.Återrop
920Penselbad, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
921Lock, lergods. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr).Återrop
922Urna, Hu, brons. Mingdynastin eller äldre.Återrop
923Fat, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).2 200 SEK
924Skålar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
925Tallrikar, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 000 SEK
926Assietter, 10 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
927Tallrikar, 12 stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).17 000 SEK
928Altarljusstake, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
929Lykta, porslin och metall samt med äldre ljus i mitten. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
930Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.19 000 SEK
931Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
932Rökelsekar, keramik. Korea, Koryo.Återrop
933Målningar, fyra stycken av okänd konstär, akvarell och tusch på papper. Japan, Kyoto, 17/1800-tal,28 000 SEK
934Katsushika Hokusai, Katsushika Hokusai (1760-1849), färträsnitt. Japan, 1800-tal.145 000 SEK
935Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), färgträsnitt. Japan, circa 1830.Återrop
936Katsushika Hokusai, Katsushika Hokusai (1760-1849), färgträsnitt, Japan, cirka 1832.14 000 SEK
937Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), färgträsnitt. Japan, sannolikt 1800-tal.14 000 SEK
938Ando Hiroshige (1797-1859), färgträsnitt. Japan, circa 1841-44.3 000 SEK
939Kawase Bunjiro Hasui, Kawase Bunjiro Hasui, färgträsnitt, Snow at Shiba Park, Tokyo (Shiba kôen no yuki).13 000 SEK
940Ando Utagawa Hiroshige (1797-1858) efter, färgträsnitt. Japan, 1900-talets mitt. Album med 37 blad.Återrop
941Träsnittsblock, för Utagawa Kuniyoshi, Japan.7 000 SEK
942Målningar på rispapper, fyra stycken, Japan, 1800-tal.Återrop
943Rullmålning, färg och tusch silke lagt på papper, signerat Tsunenobu.Återrop
944Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Sigillmärke i botten.Återrop
945Vas/skulptur, brons. Japan, signerad Miyao Zo, Meiji period (1868-1912).30 000 SEK
946Urna, porslin. Japan, 1600-tal.3 000 SEK
947Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
948Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).15 000 SEK
949Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli 1572-1620).8 500 SEK
950Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.Återrop
951Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).15 000 SEK
952Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
953Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.Återrop
954Fat, kraakporslin. Ming dynastin, sen Wanli/1630-tal.5 000 SEK
955Fat, två udda, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
956Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-27).Återrop
957Fat, porslin. Mingdynastin, Tianqi (1621-1627).2 000 SEK
958Skålfat, fyra stycken olika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
959Skålar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 000 SEK
960Koppar/skålar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).4 000 SEK
961Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 500 SEK
962Skålar/koppar, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).5 000 SEK
963Skålfat, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 000 SEK
964FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).3 500 SEK
965Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620.Återrop
966Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).4 500 SEK
967Fat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620).4 000 SEK
968Tallrikar, sex stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).11 000 SEK
969Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).3 000 SEK
970Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).Återrop
971Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.Återrop
972Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
973Fat, porslin. Japan, 1700-tal.Återrop
974Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke i rött.50 000 SEK
975Vas, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
976Askar med lock, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279).Återrop
977Fat, två stycken, qingbai. Song dynastin (960-1279).5 500 SEK
978Skålfat, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279).4 000 SEK
979Kopp och skålfat, qingbai. Songdynastin (960-1279).3 500 SEK
980Skål, keramik. Troligen Yuandynastin.44 000 SEK
981Skål, keramik. Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
982Fat, två stycken, keramik. Mingdynastin (1368-1644).7 000 SEK
983Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
984Krukor med hänkel, tre stycken, keramik. Sydostasien, 14/1500-tal.3 000 SEK
985Krukor, tre stycken olika, porslin. Transition, 1600-tal.13 000 SEK
986Flaska, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
987Skålfat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).3 500 SEK
988Koppar, tre stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).4 000 SEK
989Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).40 000 SEK
990Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).18 000 SEK
991Skålar, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).11 000 SEK
992Fat, porslin. Vietnam, 1600/1700-tal.26 000 SEK
993Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal.80 000 SEK
994Buddha, förgylld kopparlegering. Tibeto-Nepalesisk, stilistiskt 13/1400-tal och troligen från tiden.170 000 SEK
995Bodhisattva, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
996Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.Återrop
997Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.Återrop