taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.
Stomme i teak, 6 plastsprutade skärmar, detaljer i mässing, höjd ca 50 cm, diameter ca 100 cm.
Slitage, märken. Smärre skador.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), Decorative art 50s, Taschen, Köln, 2008, sid 399.