476
1428986

Vilhelm Lauritzen

(Danmark, 1894-1984)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Vilhelm Lauritzen
(Danmark, 1894-1984)

6 stolar, "Radiohuset", Fritz Hansen, Danmark, 1940-tal.

Bok och svart läder, märkta FH, sitthöjd 45 cm, höjd 81 cm.

Omklädda och renoverade sitsar. Slitage.

Proveniens

Radiohuset, Danmark.

Bernadotte, Sigvard & Lehm-Laursen, Johannes William (red.), Moderne dansk boligkunst, Skandinavisk bogforlag, Odense, 1946, sid 313-314.

Den danske arkitekten Vilhelm Lauritzen ritade Radiohuset i Köpenhamn, en milstolpe för Danish Modern-rörelsen. Detta var en tid som vi idag betraktar som dansk designs guldålder. Projektet startade 1934 men avslutades inte förrän 1945, Lauritzen samarbetade med Finn Juhl och designade interiören. Stolen var en del av Radiohusets ursprungliga inredning och kom aldrig i produktion. Sannolikt användes stolen med den klädda sitsen som orkesterstol. Den med oklädd sits användes i kantinen.