Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
12. Bertil Vallien, unikt fat, Kosta Boda.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
44. Thorvald Bindesbøll, bägare, A. Michelsen, Köpenhamn 1904.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
160. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
39. Paolo Venini, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
621. Ragnhild Keyser, Vinter i Nordmarka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
595. Isaac Grünewald, Karl Johans torg, Stockholm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
497. Poul Kjaerholm, soffbord, "PK61", edition E Kold Christensen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
115. skulptur, fågel, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
130. Birger Kaipiainen, skulptur/ ljusstake, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
73. Wiwen Nilsson, brosch, flygande gås, Lund 1961, sterling, nr 8.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
111. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, 1977.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
690. Bengt Orup, Komposition.
690. Bengt Orup, Komposition.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
103. vas, Gustavsbergs studio 1970.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. Pablo Picasso, skål, "Taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 177.
147. Pablo Picasso, skål, "Taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 177.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
531. Nikifor Krynicki, Bygata med kyrka.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
108. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
796. Inga Bagge, Liggande kvinna.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
68. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
5. Simon Gate, karaff med propp, Orrefors 1926, modell 234.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
85. Jan Lundgren, kaffekanna, Stockholm 1976, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
410. vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
101. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
510. John-E Franzén, Två landskap från Östra Tommarp.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
529. Nikifor Krynicki, Stadsbild med kyrka.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
530. Nikifor Krynicki, Landskap med hus.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
18. Alvar Aalto, fat, modell 9769, Iittala, Finland 1956.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
792. Isaac Grünewald, Dräktskiss - dansös i fågeldräkt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
602. Gideon Börje, Terrassen.
602. Gideon Börje, Terrassen.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
417. Axel Einar Hjorth, sidobord, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
398. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace, 1932.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
174. Shoji Hamada, vas, Japan, stengods, 1960-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
150. Ann Wärff, (Ann Wolff), skål "Kröningsfesten", Kosta 1977, unik.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
112. Tyra Lundgren, skulptur av hackspett, Gustavsberg, 1940-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
114. Tyra Lundgren, skulptur, duva, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
532. Bror Marklund, "Gestalt i storm".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
513. Bo Larsson, "Sjöboden".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
215. vävd tapet, slätväv, ca 161 x 53,5 cm, signerad LH.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
794. Isaac Grünewald, Dräktskiss - figur ur Mikadon.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
422. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
268. Matta, slätväv, 274 x 190 cm, Skandinavien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
586. Utan titel (Gående pojke).
586. Utan titel (Gående pojke).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
431. Swedish Modern, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
10. Eva Englund, vas, glas, Orrefors 1987.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
274. matta, "Regn", rölakan, ca 241 x 170 cm, signerad JJ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
525. Maj Arnell, "Gamla gårdar".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
94. vas, Gustavsbergs studio 1969.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
766. Sigrid Hjertén, Kvinna sittande på en blomma.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK