Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
88. Wilhelm Kåge, skulptur, drakmamma, Gustavsberg 1938.
88. Wilhelm Kåge, skulptur, drakmamma, Gustavsberg 1938.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
779. Le Corbusier, "Josephine Baker" (1906-1975).
779. Le Corbusier, "Josephine Baker" (1906-1975).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
133. Rut Bryk, skulptur/ fat, Finland ca 1960.
133. Rut Bryk, skulptur/ fat, Finland ca 1960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
593. Isaac Grünewald, Sigrid i vilstol.
593. Isaac Grünewald, Sigrid i vilstol.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
26. Daum, flaska med propp, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
26. Daum, flaska med propp, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.
411. Estrid Ericson, burk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1976.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. matta, "Aklejor", rölakan, ca 242 x 170,5 cm, signerad JJ.
264. matta, "Aklejor", rölakan, ca 242 x 170,5 cm, signerad JJ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
257. matta, rölakan, ca 281 x 130 cm, signerad JLH MM.
257. matta, rölakan, ca 281 x 130 cm, signerad JLH MM.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
797. Groda.
797. Groda.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
719. Isaac Grünewald, Kvinnostudie.
719. Isaac Grünewald, Kvinnostudie.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
221. Agda Österberg, matta, "Cocktail", rölakan, ca 303 x 228 cm, osignerad.
221. Agda Österberg, matta, "Cocktail", rölakan, ca 303 x 228 cm, osignerad.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
711. Aleksander Kobzdej, "Le Rocher".
711. Aleksander Kobzdej, "Le Rocher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
554. Elsa Thoresen, Utan titel.
554. Elsa Thoresen, Utan titel.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
651. Leida Rives-Elfvén, Utan titel.
651. Leida Rives-Elfvén, Utan titel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
585. Gudrun Åhlberg, "Blickfångare II".
585. Gudrun Åhlberg, "Blickfångare II".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. "Två sidor invid det avskiljande".
631. "Två sidor invid det avskiljande".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.
458. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, 1950-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
840. Pablo Picasso, "Modèle contemplant un Groupe sculpté", ur "La Suite Vollard".
840. Pablo Picasso, "Modèle contemplant un Groupe sculpté", ur "La Suite Vollard".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A.R. 367.
146. Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A.R. 367.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
830. Joan Miró, färglitografi, 1960. Signerad  och numrerad med blyerts 61/100.
830. Joan Miró, färglitografi, 1960. Signerad och numrerad med blyerts 61/100.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsberg sannolikt 1950-tal.
104. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsberg sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
183. Lars Håkansson, kaffekanna, Lund 1982, sterling silver.
183. Lars Håkansson, kaffekanna, Lund 1982, sterling silver.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
75. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 9 stycken, Lund 1945-1964, sterling silver.
75. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 9 stycken, Lund 1945-1964, sterling silver.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
796A. Utan titel.
796A. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
172. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
754. Esaias Thorén, Utan titel.
754. Esaias Thorén, Utan titel.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
124. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
677. Arthur Percy, "Badande kvinnor II".
677. Arthur Percy, "Badande kvinnor II".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. Camille Hilaire, "Le quatuor".
778. Camille Hilaire, "Le quatuor".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
77. Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964.
77. Wiwen Nilsson, skål, sterling silver, Lund 1964.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
154. skulptur, "To Miró", Pilchuck, USA ca 1985.
154. skulptur, "To Miró", Pilchuck, USA ca 1985.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
556. Porträtt av Esther  Gehlin (konstnärens fru).
556. Porträtt av Esther Gehlin (konstnärens fru).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
815. Olle Bærtling, "Bipax".
815. Olle Bærtling, "Bipax".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Stig Lindberg, Bords-/ golvlampa, Gustavsbergs studio 1961.
102. Stig Lindberg, Bords-/ golvlampa, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
771. Utan titel.
771. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i  Stockholm 1934-35.
424. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. matta, rölakan, ca 224 x 159 cm, signerad KH GR.
244. matta, rölakan, ca 224 x 159 cm, signerad KH GR.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
538. Krsto Hegedusic, "Sous le pont" (Pod Mostom).
538. Krsto Hegedusic, "Sous le pont" (Pod Mostom).
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
466. fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
423. Gunnar Asplund, spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.
243. Ingrid Hellman-Knafve, matta, rölakan, ca 241 x 171 cm, signerad IHK.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. Siri Derkert, "Elise Ottense-Jensen VII".
587. Siri Derkert, "Elise Ottense-Jensen VII".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
440. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
91. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
844. Serge Poliakoff, "Composition carmin, brune, jaune et grise".
844. Serge Poliakoff, "Composition carmin, brune, jaune et grise".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal.
15. Ann Wolff, skulptur, "Köln Paar", tidigt 2000-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. Liss Eriksson, Porträtt av Menzor Siz.
578. Liss Eriksson, Porträtt av Menzor Siz.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. Max Ernst, "Ohne title".
820. Max Ernst, "Ohne title".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
802. Ragnar Person, Brudpar.
802. Ragnar Person, Brudpar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. Henri Sert, Huvud.
777. Henri Sert, Huvud.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK