1074
1409460

Servis, 108 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 800 - 11 000 EUR
9 300 - 11 600 USD
Klubbat pris
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor med blått kantband. Märkt "K".

Bestående av:
60 tallrikar 24 cm
13 djupa sopptallrikar 24 cm

Kuddformad saladiere 30 cm diameter, 12,5 cm hög.
Fem serveringsskålar/skålfat 27,5 cm diameter
Sex ovala stekfat 33 x 27 cm
Fem ovala stekfat 37 x 31 cm
Fyra ovala stekfat 40 x 34 cm
Två ovala stekfat 45 x 39 cm
Fiskfat / silfat tvådelat med sil 40 x 34 cm

Ett par terriner med lock och fat. Lockknoppar i form av kottar, flätade handtag. Terrinernas höjd 22, längd 32 cm. Terrinfatens mått 38 x 32 cm.

Ett par såsterriner / smörterriner med lock och fat. Lockknoppar i form av kottar, flätade handtag. Terrinernas höjd 14, längd 20 cm. Fatens mått 20 x 15 cm.

Tre ovala grönsaksterriner med lock. Lockknoppar i form av kottar. Längd 26 cm.
Fyra såsbåtar med lövformade fat. Såsbåtarnas längd 19 fatens mått 18,5 x 13,5 cm.

Slitage. Skador.