Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853)
Delvis förgylld. Konande på klockad fot. Graverad dekor av blommor och girlanger, i två ovaler graverat bokstäverna SND samt PJS och daterad 1799. Höjd 22,5 cm, diameter 17 cm. Vikt 443 g.
×
Logga in
Kunde inte logga in