Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1806. Sengustavianska.
Invändigt förgyllda. Ovala, släta, lock med pinjekotteknopp. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 130 1/2 och 129. Längd 31 cm, bredd 22 cm, höjd 17,5 cm. Vikt 1719 + 1737 g.
×
Logga in
Kunde inte logga in