22
1414246

Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 600 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med vanöt. Rektangulär form. Svängda ben. Inläggningar med stjärnor. Beslag av mässing. Spelinredning under skivan. Längd 103, bredd 57, höjd 72 cm.

Proveniens

Fru Vera Sager.

Bukowskis Auktioner 1988 nr 462, lot 582.