Dosa, 18K trefärgat guld, troligen Genève 1800-talets början.
Oval med dekor av fält med graverad guillochée-mönster av blommor samt ramverk i trefärgat guld. Stämplad B&M under krona samt fransk kontrollstämpel, använd från 1838. Längd 8 cm, bredd 6 cm, höjd 3,2 cm. Vikt 154,1 g.
×
Logga in
Kunde inte logga in