253
1414275

Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med närmast yttäckande medaljong, millefleur mönstrade hörnornament samt blom- och palmettranka. Röd huvudbård med blom-, palmett- och arabeskranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Skadad kortsida.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

105. Birger Kaipiainen, väggskulptur, fjäril, keramik, Rörstrand 1950-tal.
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
95 000 SEK