Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Terrakottafärgad huvudbård med stora arabesk-, blom- och palmettrankor.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage (varav några stela), fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar några knutrader.