316
1436650

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 790 - 10 500 EUR
9 330 - 11 200 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Il Greco", flossa, ca 302 x 213 cm, signerad MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström.) Komponerad 1935, tillverkad före 1942.

Något slitage och smutsig. Senare fransar.

Jämför Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 32, sid 58; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: "Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919", Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 142.

En matta med mönstret "Il Greco" ställdes ut på världsutställningen i Paris 1937.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

64. Stig Lindberg, skulptur, "Fontän", förlaga av Fontänen i Umeå Stadshus, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK