Tryckt fabriksmärke i blått. Förgyllarsignatur 37. Cylinderformade med hänkel som nedtill är i form av en orm och upptill bär ett svanhuvud som biter tag i koppens brätte. Rik förgylld dekor av palmetter och girlander mot en djupt blå fond. Koppens höjd 11 cm. Fatets diameter 15,5 cm.
Obet. slitage.
From the collection of Inga-Lill and Nils Hultmark.