504
1409305

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Stämningsljus över älven (Koppom)"

Signerad O. Hesselbom och daterad 1905. Motiv från Kölaälven. Duk 46 x 56 cm.

Dalslands Museum, Upperyd, "Otto Hesselbom 1848-1913", 2 oktober 1999 - 9 januari 2000, kat. nr 92.

Peter Lidman och Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet är kort. Otto Hesselbom. 1848-1913", 1999, avbildad s. 233 och upptagen i katalogen.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

192. Josef Frank, bordslampa, modell "2468", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK