Utsikt från Marstrand mot Albrektsunds kanal
Signerad Joh. Ericson och daterad 1905. Duk lagd på pannå 68 x 91 cm.
Fartyget vid inloppet är kungajakten "Drott" som användes av kung Oscar II. Drott byggdes som min(torped)kryssaren Ran vid Bergsunds varv 1877 och var därmed Kungliga flottans första moderna kryssare.