518
1441132

Johan Ericson

(Sverige, 1849-1925)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Johan Ericson
(Sverige, 1849-1925)

Utsikt från Marstrand mot Albrektsunds kanal

Signerad Joh. Ericson och daterad 1905. Duk lagd på pannå 68 x 91 cm.

Fartyget vid inloppet är kungajakten "Drott" som användes av kung Oscar II. Drott byggdes som min(torped)kryssaren Ran vid Bergsunds varv 1877 och var därmed Kungliga flottans första moderna kryssare.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

195. Josef Frank, bokhylla, modell "1142", Firma Svenskt Tenn 1950-tal.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK