Greve Skeel (Scheel) som barn på godset Gammel Estrup
Signerad Carl Bögh och daterad 1866. Duk 88 x 110 cm.
Beijer Auktioner, Stockholm, Klassiska höstauktionen, 4 - 6 nov 1987, kat. nr 15.
Gammel Estrup har en nästan 700 år lång historia. De första 600 åren ägdes slottet av släkten Brock/Scheel, en af Danmarks mäktigaste och förmögnaste familjer. Sedan 1930 har Gammel Estrup varit ett museum.