572
1441519

Gerda Nordling

(Sverige, 1875-1942)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Gerda Nordling
(Sverige, 1875-1942)

Franskt landskap

Signerad Gerda Nordling och otydligt daterad 1916. Duk 24 x 33 cm.

Med fin känsla för färg och ljus har Gerda Nordling fångat den franska landskapsutsikten en höstdag. Horisonten är insvept i en pastellblå kulör. Penselföringen är skissartad. I auktionens målning anar man en svensk impressionist med stor begåvning som kunde ha nått mycket långt. Det är ett måleri av yppersta kvalitet. Det påminner om Anshelm Schultzbergs produktion i Frankrike på 1890-talet - men Gerda Nordling är djärvare i tekniken och ligger närmare de stora franska impressionisterna som Pissarro eller Sisley.

Nordling studerade senare vid Académie Lhote i Paris 1921–1922 och fortsatte studierna utomlands i Tyskland, Italien och Schweiz. Hon uttrycker alltmer sitt konstnärskap i grafik och överger måleriet.

Gerda Nordlings målningar från tiden i Frankrike är sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

217. Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1920-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK