Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
560. John Georg Arsenius, Objudna stallgäster.
560. John Georg Arsenius, Objudna stallgäster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
729. Jonas Åkerström, Venus och Amor.
729. Jonas Åkerström, Venus och Amor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
611. Joris van Son Tillskrivna, Fruktstycken, ett par.
611. Joris van Son Tillskrivna, Fruktstycken, ett par.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
686. Joseph Vernet Hans krets, Hamnlandskap.
686. Joseph Vernet Hans krets, Hamnlandskap.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
553. Julia Beck, Flodlandskap.
553. Julia Beck, Flodlandskap.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
757. Julius Kronberg, "Han dröjer".
757. Julius Kronberg, "Han dröjer".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
755. Julius Kronberg, "Studie till Drottningen av Saba".
755. Julius Kronberg, "Studie till Drottningen av Saba".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
779. Jusepe de Ribera Hans krets, Apostel.
779. Jusepe de Ribera Hans krets, Apostel.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
653. Jussi Mäntynen, "Björnungen och fisken".
653. Jussi Mäntynen, "Björnungen och fisken".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
654. Jussi Mäntynen, "Excelsior".
654. Jussi Mäntynen, "Excelsior".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
233. Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800.
233. Jynne, "Rött Lejon", flamskväv, 43 x 40 cm, Skåne, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.
2. Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
97. Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire.
97. Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
335. Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
335. Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
865. Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
865. Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1131. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1131. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. Kanna utan lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
338. Kanna utan lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
337. Kanna, fajans. Marieberg, 1700-tal.
337. Kanna, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
850. Kanna, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
850. Kanna, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
827. Kanna, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
827. Kanna, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1114. Kanna, porslin. Transition, 1600-tal.
1114. Kanna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
899. Kanna, vattendroppare och vas, brons. Ming/Qingdynastin.
899. Kanna, vattendroppare och vas, brons. Ming/Qingdynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
44. Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
772. Kavalleribatalj mellan kristna och turkar.
772. Kavalleribatalj mellan kristna och turkar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. Kilian Zoll, Familjeidyll.
529. Kilian Zoll, Familjeidyll.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
701. Knut Janson, "Pont St Louis Philippe (Paris)".
701. Knut Janson, "Pont St Louis Philippe (Paris)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
127. Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.
127. Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
28. Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
28. Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
216. Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894.
216. Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
606. Konungarnas tillbedjan.
606. Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
344. Kopp med fat, porslin. Frankrike, Paris, Empire.
344. Kopp med fat, porslin. Frankrike, Paris, Empire.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
347. Kopp med fat, porslin. Tyskland, 1800-tal.
347. Kopp med fat, porslin. Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
348. Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal.
348. Kopp med fat, porslin. Tyskland, Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
873. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
873. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. Koppar med fat, ett par, porslin. Sèvres, 1800-tal.
345. Koppar med fat, ett par, porslin. Sèvres, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. Kruka, Hu, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
891. Kruka, Hu, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
330. Kruka, fajans. Tyskland, Hannoversch Münden, 1700-tal.
330. Kruka, fajans. Tyskland, Hannoversch Münden, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
956. Kruka, keramik. Norra Songdynastin.
956. Kruka, keramik. Norra Songdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
840. Kruka, porlsin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
840. Kruka, porlsin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
1138. Kruka, porslin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
825. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
825. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1135. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1135. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
838. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
838. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK