Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
158. Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
901. Piedestal, trä. Kina, 1900-tal.
901. Piedestal, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
681. Pieter Brueghel dä Hans efterföljd, Apor i en fönsternisch.
681. Pieter Brueghel dä Hans efterföljd, Apor i en fönsternisch.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1152. Pilgrimsflaskor, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
649. Pipa.
649. Pipa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
906. Plakett, nefrit. Kina.
906. Plakett, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
904. Plaketter, tre stycken, nefrit.
904. Plaketter, tre stycken, nefrit.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. Pokal, glas, 1700-tal.
321. Pokal, glas, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
322. Pokal, glas, daterad 1755.
322. Pokal, glas, daterad 1755.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
380. Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit.
380. Pomellato ring 18K guld med en cabochonslipad rubelit.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
332. Potpurriurna, fajans. Marieberg 1765.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1051. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1051. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. Praktpokal, glas, 1700-tal.
320. Praktpokal, glas, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
510. Prins Eugen, Landskap från Örbergabygden.
510. Prins Eugen, Landskap från Örbergabygden.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
630. Prins Eugen, Landskapsvy från Örberga, Östergötland.
630. Prins Eugen, Landskapsvy från Örberga, Östergötland.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
629. Prins Eugen, Skördetid, Örberga.
629. Prins Eugen, Skördetid, Örberga.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
509. Prins Eugen, Viken vid Waldemarsudde.
509. Prins Eugen, Viken vid Waldemarsudde.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
785. Rafael Hans krets, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
785. Rafael Hans krets, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
639. Ragnar Sandberg, "På Promenad".
639. Ragnar Sandberg, "På Promenad".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
782. Rebecka och Abrahams tjänare.
782. Rebecka och Abrahams tjänare.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
713. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Head of Saskia and others”.
713. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Head of Saskia and others”.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
714. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Joseph telling his dreams”.
714. Rembrandt Harmensz van Rijn, ”Joseph telling his dreams”.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
410. Ring 14K guld med en pärla.
410. Ring 14K guld med en pärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
499. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
499. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
433. Ring 18K vitguld med en fasettslipad rubin.
433. Ring 18K vitguld med en fasettslipad rubin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
477. Ring 18K vitguld med en trappslipad akvamarin.
477. Ring 18K vitguld med en trappslipad akvamarin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
471. Ring 18K vitguld med en trappslipad smaragd.
471. Ring 18K vitguld med en trappslipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 48 000 SEK
490. Ring Rey Urban.
490. Ring Rey Urban.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. Ring Rey Urban.
479. Ring Rey Urban.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
408. Ring platina med en cabochonslipad safir.
408. Ring platina med en cabochonslipad safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
907. Ring, nefrit. Arkaiserande.
907. Ring, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
784. Robert Campin Efter, Heinrich von Werl och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
803. Robert Thegerström, Vinterlandskap.
803. Robert Thegerström, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
638. Rolf Hanson, "Runtom hus".
638. Rolf Hanson, "Runtom hus".
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
801. Rolf Jonsson, "Quartier Latin".
801. Rolf Jonsson, "Quartier Latin".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1027. Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957).
1027. Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1153. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1153. Rökelsehållare, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1016. Rökelsekar med lock, brons.  Qingdynastin (1644-1912).
1016. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
896. Rökelsekar, brons. Sen Qingdynasti.
896. Rökelsekar, brons. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1107. Rökelsekar, tripod. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1107. Rökelsekar, tripod. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
919. Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken.
919. Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
921. Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken.
921. Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
137. Samovar, 1800-talets början, Empire.
137. Samovar, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
902. Schatull, hardwood. Kina, Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
902. Schatull, hardwood. Kina, Qingdynastin/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
586. Segelskutor i månsken, Venedig.
586. Segelskutor i månsken, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1147. Servisdelar, 51 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
759. Severin Nilson, Sommarblomster.
759. Severin Nilson, Sommarblomster.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
227. Sigillstamp med speldosa. 1800-tal.
227. Sigillstamp med speldosa. 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
134. Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK