Nr. | Föremål | Klubbat pris |
906 | Plakett, nefrit. Kina. | 5 500 SEK |
907 | Ring, nefrit. Arkaiserande. | 7 000 SEK |
908 | Syrsa, sten. Arkaiserande. | Återrop |
909 | Figurin, nefrit. Qingdynastin. | 15 000 SEK |
910 | Figurin, nefrit. Qingdynastin. | 5 500 SEK |
911 | Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande. | 12 000 SEK |
912 | Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin. | 24 000 SEK |
913 | Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 34 000 SEK |
914 | Penselställ samt sigill, två stycken, nefrit. Kina. | 7 500 SEK |
915 | Figurin, nefrit. Kina. | 8 000 SEK |
916 | Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal. | 8 500 SEK |
918 | Bricka, emalj på koppar, skulptur, röd sten, samt skål i grön sten. Kina, Qingdynastin, samt 1900-tal. | 7 500 SEK |
919 | Samlarens bibliotek över asiatisk konst och konsthantverk, del 1, 29 stycken. | 17 000 SEK |
920 | Samlarens bibilotek över asiantisk konst och konsthantverk, del II, 28 stycken. | 7 500 SEK |
921 | Samlarens bibliotek över kinesisk konst och konsthantverk, del III, 28 stycken. | 17 000 SEK |
922 | Rökelsekar med lock, kopparlegering. Sen Mingdynasti/tidig Qing dynasti. | 110 000 SEK |
923 | Palatsvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 180 000 SEK |
924 | Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 34 000 SEK |
925 | Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 80 000 SEK |
926 | Koppar, fem stycken, porslin.
Kina, tidigt 1900-tal, med Daoguangs sigillmärke. | 12 000 SEK |
927 | Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 34 000 SEK |
928 | Tekanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | Återrop |
929 | Urna, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
930 | Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
931 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
932 | Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
933 | Dosa, metallarbete, Japan, 1800-tal. | 8 000 SEK |
934 | Carl Kempes silverhäst. | 320 000 SEK |
935 | Fat, porslin. Ming dynastin, Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66). | Återrop |
936 | Fat, porslin. Mingdynastin, Xuandes märke och period (1426-35). | 180 000 SEK |
937 | Urna, porslin. Transition, 1600-tal. | 180 000 SEK |
938 | Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 60 000 SEK |
939 | Vas, porslin. Qingdynastin. | Återrop |
940 | Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
941 | Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal. | Återrop |
942 | Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal. | Återrop |
943 | Vaser, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 7 000 SEK |
944 | Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 4 500 SEK |
945 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
946 | Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 5 000 SEK |
947 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke. | 5 000 SEK |
948 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 14 000 SEK |
949 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden. Signerad Que Lan 阙 岚(1758-1844), daterad 1836. | Återrop |
950 | Målning, färg och tusch på papper. Kina, Qingdynastin. Signerad Wu Chao 吴焯, (1676-1733). | 15 000 SEK |
951 | Målning, oidentifierad konstnär, akvarell och tusch på papper, Qingdynasty, 1800-tal. | Återrop |
952 | Rullmålning, tusch och färg på siden lagt på papper, signerad Wang Chengxun 王承勲, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal. | Återrop |
953 | Albumblad, akvarell och tusch på papper. Kina, Signerad Shitian, Wang Xu. | 2 000 SEK |
954 | Målningar, två stycken, oidentifierad konstnär, Qingdynastin. | Återrop |
955 | Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper. | Återrop |
956 | Kruka, keramik. Norra Songdynastin. | Återrop |
957 | Krukor, två stycken, keramik. Thailand, Sawankhalok/Kambodja, 1400/1500-tal. | Återrop |
958 | Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok/Kambodja, 1300-/1400-tal. | 4 000 SEK |
959 | Kruka med lock, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal. | 8 000 SEK |
960 | Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal. | 5 000 SEK |
961 | Skulptur, sandsten. Thailand, Ayutthayastil, troligen 1600-/1700-tal. | Återrop |
962 | Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
963 | Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
964 | Illustration till berättelse, Indien, sent 1700-tal. | Återrop |
965 | Kärl/Urli, brons. Indien, 1800-tal. | 30 000 SEK |
966 | Altarbord/Butsudan, lackerat och förgyllt trä. Japan, Edo (1603-1868). | 38 000 SEK |
967 | Inro, tre delar, lack. Edo perioden, Japan, 1800-tal, signerad Yanagawa Naotsune, Kajikawa saku och med sigill Ei. | Återrop |
968 | Miniatyrkista s.k. Karabitsu, lack. Japan, Meiji perioden, sent 1800-tal. | Återrop |
969 | Skrivschatull, s.k. Suzuribako i lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 9 000 SEK |
970 | Ask med lock, lack, s.k. Kobako. Japan, Edoperioden (1666-1868). | 25 000 SEK |
971 | Skrin, lack och pärlemor. Japan, Namban, för den portugisiska marknaden, Edoperioden(1603-1868). | 44 000 SEK |
972 | Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad. | Återrop |
973 | Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal. | Återrop |
974 | Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan. | 8 000 SEK |
975 | Okänd konstnär, färg och tusch på papper, 1800-tal. | 8 000 SEK |
976 | Ohara Koson (1877-1945), färgträsnitt, fem stycken. Japan, 1900-talets första hälft. | 8 500 SEK |
977 | Utagawa Hiroshige I, Utagawa Hiroshige I (Japan) 1797-1858, färgträsnitt, Sudden Shower over Shin-Ōhashi Bridge and Atake. | 8 500 SEK |
978 | Utagawa Kuniyoshi, Utagawa Ichiyusai Kuniyoshi (1798-1861), efter, färgträsnitt. Japan, 1900-tal. | 11 000 SEK |
979 | Fat, åtta stycken, porslin. Japan, Edoperioden, 1700-tal. | 3 500 SEK |
980 | Vinkannor, två stycken, porslin. Japan, Edo perioden (1666-1868). | 8 500 SEK |
981 | Rökelsekar med lock, s.k. koro, porslin, Kakiemon, Japan, Edo perioden (1603-1868). | 9 000 SEK |
982 | Kanna, porslin. Japan, 1800-tal. | Återrop |
983 | Skål, porslin. Japan, 1800-tal. | 4 000 SEK |
984 | Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
985 | Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912). | 10 000 SEK |
986 | Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal. | Återrop |
987 | BUDAI, brons, spår av lack och förgyllning. Mingdynastin, daterad till Jiajings femte regeringsår (motsvarande 1526). | Återrop |
988 | Avalokiteshvara, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
989 | Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820). | Återrop |
990 | Damura, trä och skinn. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
991 | Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal. | 30 000 SEK |
992 | Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
993 | Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal. | Återrop |
994 | Altartäcke, broderat och fodrat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
995 | Dörröverstycke/panel, skuret trä. Qing dynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
996 | Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 17 000 SEK |
997 | Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
998 | Träställ, 10 stycken. Kina, Qingdynastin (1644-1912). | 15 000 SEK |
999 | Ställ, sju stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
1000 | Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina. | 17 000 SEK |
1001 | Penselställ, hardwood. Qingdynastin. | Återrop |
1002 | Dagbädd, hardwood och rotting. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1003 | Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1004 | Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti. | 3 000 SEK |
1004A | Vaser, ett par, lack. Qingdynastin (1644-1912). | 18 000 SEK |
1005 | Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |