234
1464624

Rolf Winquist

(Sverige, 1910-1968)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Rolf Winquist
(Sverige, 1910-1968)

"Dream Nude II", 1940-tal

Signerad Rolf Winquist. Pigmenttryck monterat på kartong, bildyta 39 x 29 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen till nuvarande ägares familj.

San Francisco International Salon of Photography, 1947.
IV Mezinarodni Salon Fotografie, Prag-Bratislava-Brno-Ostrava, 1948.
Jönköpings fotoklubb, 1st International salon of Photography, 1949.
Lititz Springs 6th International Salon, 1949.

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av modehus och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.

Konstnär