matta, "Rosengård", rölakan, ca 264 x 199 cm, signerad JJ EE.
(Judith Johansson.) Sverige omkring 1960.
Smärre slitage. Senare fransar.
Jämför JJ Så vävdes ett livsverk - En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred, Falkenberg/Varberg 2006, färgplansch sid 23.
Konstnärinnan uttryckte sin syn på Rosengård som följande: "Morgonsol över daggig rosengård".